Dárci a partneři
Děkujeme za podporu

Jistebnice

Obec JISTEBNICE - písemně se osada Jistebnice připomíná jako trhová ves již v roce 1262, kdy byla v držení pánů z Rožmberka. V 15. století, v době husitských bouří, odešlo mnoho jistebnických občanů do nově založeného Tábora, jehož spoluzakladatelem byl husitský hejtman Petr Hromádka z Jistebnice. Z této doby pochází slavný Jistebnický kancionál s prvním záznamem husitského chorálu „Kdož sú boží bojovníci“. Tento kancionál byl nalezen na místní faře v roce 1872 Leopoldem Katzem a je dnes uložen ve sbírkách Národního muzea v Praze. Na území obce je dostatek historických památek a přírodních zajímavostí – např. sakrální stavby (děkanský kostel sv. Michala Archanděla a poutní kostel sv. Máří Magdaleny s křížovou cestou), zbytky středověké tvrze, renesanční a barokní stavby na jistebnickém náměstí, památková zóna vesnické architektury Ounuz, židovský hřbitov u Pohoří, návesní kaple v Orlově, pomník Alfonse Šťastného (1831 – 1913) v Padařově, Holubova lípa ve Vlásenici, Přírodní park Jistebnická vrchovina, skalní útvar Čertovo břemeno, atd.
Ounuz
– osada se nachází mezi Javorovou skálou (723 m n.m.) a Čertovým břemenem (715 m n.m.). Ounuz byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónu, neboť jsou zde zachované roubené lidové stavby.

Aktuality

Bankovní účet pro rozvoj turistických tras Zelené stezky Čertovo břemeno

Naše Společenství obcí Čertovo břemeno má bankovní účet pro rozvoj turistických tras Greenways Čertovo břemeno = 245 192 928/0300. Všechny vaše finanční prostředky budou použity na zkvalitňování turistických tras Greenways Čertovo břemeno.
Datum: 29. 3. 2011 Více ›