Dárci a partneři
Děkujeme za podporu

Jistebnice

Obec JISTEBNICE - písemně se osada Jistebnice připomíná jako trhová ves již v roce 1262, kdy byla v držení pánů z Rožmberka. V 15. století, v době husitských bouří, odešlo mnoho jistebnických občanů do nově založeného Tábora, jehož spoluzakladatelem byl husitský hejtman Petr Hromádka z Jistebnice. Z této doby pochází slavný Jistebnický kancionál s prvním záznamem husitského chorálu „Kdož sú boží bojovníci“. Tento kancionál byl nalezen na místní faře v roce 1872 Leopoldem Katzem a je dnes uložen ve sbírkách Národního muzea v Praze. Na území obce je dostatek historických památek a přírodních zajímavostí – např. sakrální stavby (děkanský kostel sv. Michala Archanděla a poutní kostel sv. Máří Magdaleny s křížovou cestou), zbytky středověké tvrze, renesanční a barokní stavby na jistebnickém náměstí, památková zóna vesnické architektury Ounuz, židovský hřbitov u Pohoří, návesní kaple v Orlově, pomník Alfonse Šťastného (1831 – 1913) v Padařově, Holubova lípa ve Vlásenici, Přírodní park Jistebnická vrchovina, skalní útvar Čertovo břemeno, atd.
Ounuz
– osada se nachází mezi Javorovou skálou (723 m n.m.) a Čertovým břemenem (715 m n.m.). Ounuz byla v roce 1995 vyhlášena vesnickou památkovou zónu, neboť jsou zde zachované roubené lidové stavby.

Aktuality

Běžkařské trasy

22. 02. 2019 V současné době prší, sníh odtává, na běžky je ho nedostatek. Pokud se situace změní, zveřejníme v aktualizacích.
Datum: 22. 2. 2019 Více ›

Běžkařské trasy

15. 02. 2019 - Lyžařské trasy nejsou čerstvě strojově upravené. Ráno je sníh přimrzlý, odpoledne taje. Centrální parkoviště v Libenicích je uzavřené. Doporučujeme trasy: Jistebnice - Cunkov - Libenice - Křivošín - Jistebnice; Jistebnice - Businy - Ounuz - Veletín; Kostelec - Krivošín - Jistebnice
Datum: 15. 2. 2019 Více ›

Bankovní účet pro rozvoj turistických tras Zelené stezky Čertovo břemeno

Naše Společenství obcí Čertovo břemeno má bankovní účet pro rozvoj turistických tras Greenways Čertovo břemeno = 245 192 928/0300. Všechny vaše finanční prostředky budou použity na zkvalitňování turistických tras Greenways Čertovo břemeno.
Datum: 29. 3. 2011 Více ›